Pomáhajú nám probiotiká v posilňovni?

Tráviaci systém je tiež známy ako „druhý nervový systém“ v ľudskom tele. Je zrejmé, že má obrovský vplyv na celkový mechanizmus tela. Pokiaľ ide o vývoj svalov, by sme boli prekvapený aký vply ma na to mikroflóra v črevách. Z tohto dôvodu je dôležité optimalizovať našu mikroflóru v črevých, ak si chceme vybudovať svalovú hmotu. Mikroflóra v žalúdku hrá kľúčovú úlohu. Postupom času stresu a zvýšený príjem potravin, môžu spôsobiť dysbalanciu mikroflóry v črevách. Na podporu mikroflóry sú potrebné probiotiká.

Tu je 5 dôvodov, prečo sú probiotiká potrebné pri fyzickej námahe

Zrýchlené vstrebávanie živín

Ak trpíme nedostatkom dobrej črevnej mikroflóry, tak sa väčšina prijatých výživných látok nevstrebe. Probiotiká pomáhajú rozpoznávať a vstrebávať živiny v čreve. Pri dlhodobom užívaní sa tieto živiny premieňajú na energiu, ktorá je pre športovcov veľmi prospešná. Stručne povedané: probiotiká majú potenciál zvýšiť metabolizmus živín ich premenou na bielkoviny, ktoré pomáhajú budovať svalovú hmotu.

Zvýšená imunita

Prechladnutie je jednou z najväčších prekážok pre aktívnych športovcov, pretože nemôžu dodržiavať ich tréningový režim. Okrem toho sa všetka energia spotrebuje na boj proti vírusom. Probiotiká posilňujú imunitu a chránia organizmus pred vírusmi z nachladnutia a chrípky. Posilňujú imunitu žalúdka a znižujú počet patogénov, ktoré sa dostávajú do tela. Priaznivá a vyvážená črevná mikroflóra tiež znamená, že na patogény nie je miesto.

Silná kondičná motivácia

Približne 90% serotonínu v ľudskom tele, hormón známy tiež ako „hormón šťastia“, sa produkuje v žalúdku. To znamená, že zlá mikroflór čriev môže byť príčinou nízkej hladiny serotonínu v tele. Štúdie ukazujú, že dobré zdravie čriev priamo súvisí s vysokou hladinou sérotonínu, a teda s našou dobrou náladou. To vedie k túžbe po športe.

Rýchly metabolizmus

Dobrá mikroflŕa znamená, že črevá budu pracovať na plné obrátky. Vďaka tomu sa zvyšuje metabolizmus. Pretože probiotiká stimulujú črevnú flóru, vedie tiež k zrýchleniu metabolizmu viac energie vynaloženej na asimiláciu živín v kombinácii s lepšou absorpciou základných mikroživín. Dobrý metabolizmus znamená tráviť viac energie, čo zase pomáha chudnúť a budovať svaly v posilňovni.

Uzdravuje časté sťažnosti športovcov

Športovci často trpia plynmi, nafúknutým žalúdkom, hnačkami, bolesťami a dýchacími problémami, ktoré sú zvyčajne dôsledkom straty rovnováhy v črevách. Hlavným dôvodom je nevyvážená črevná flóra. Dobrá črevná mikroflóra zaisťuje, že telo je schopné zvládnuť tieto problémy a minimalizovať negatívne účinky na fyzický stav človeka.