Nedávno sa v lekárňach objavilo nové probiotikum – ProViotic Helicobacter, ktoré čoraz viac nahrádza antibiotiká v boji proti vredom a zápalom v žalúdka.
Jednou zo základných príčin žalúdočných ťažkostí je pôsobenie jednej z najškodlivejších a najodolnejších baktérií – Helicobacter pylori.

Podľa štatistík je viac ako 50% svetovej populácie s baktériou Helicobacter pyroli a väčšina z nich o tom nevie. Žije v našom tráviacom systéme a za určitých podmienok vedie k rozvoju gastritídy a vredov.

Zatiaľ nie je úplne jasné, ako sa Helicobacter pylori dostáva do ľudského tela. Predpokladá sa, že infekcia sa vyskytuje v detstve. K prenosu dochádza prostredníctvom potravín, ktoré nie sú dobre umyté, pitím z rovnakého pohára a dokonca aj z bozku.

Austrálčania Berry Marshall a Robin Warren zistili, že hlavnou príčinou gastritídy a vredov je Helicobacter pylori, za ktorý im bola v roku 2005 udelená Nobelova cena. Svetová zdravotnícka organizácia dodnes uznáva baktériu ako najbežnejšiu príčinu rakoviny žalúdka.

Liečba infekcie Helicobacter pylori až donedávna spočívala hlavne v kombinácii rôznych antibiotík, inhíbitorov protonovej pumpy ktoré potláčajú kyslosť žalúdočných štiav, niekedy boli obsiahnuté aj produkty, ktoré na sliznici vytvárajú ochranný film. Baktéria má vysokú odolnosť voči antibiotikám, čo si vyžaduje súčasne užívať najmenej tri druhy antibiotík, ani to však neposkytuje 100% istotu pri liečbe.

Bulharský špecialista, absolvent Harvardskej univerzity, objavil kmeň známej baktérie Lactobacillus Bulgaricus vo farbe snežienky Stara Planina. Zistil, že tento kmeň (GLB44) pod obchodným názvom ProViotic dokázal zabiť niektoré z najzákernejších baktérií, ako sú Salmonella, Escherichia coli, Listeria a dokonca aj Helicobacter pylori. V mrkvovej šťave bez akýchkoľvek konzervačných látok získava produkt, jedinečnosť vo svojom druhu. Jeho výsledky potvrdilo Harvardské lekárske laboratórium.

K tímu sa pripojil slávny bulharský gastroenterológ prof. B. Vladimirov, ktorý v nemocnici kráľovnej Joanny-ISUL vykonal lekárske testy s liekom ProViotic u pacientov trpiacich Helicobacter pylori. 94% z nich sa zlepšil klinický obraz bez zásahu antibiotík alebo iného prípravku.

ProViotic je dostupný vo forme pastiliek, kapsúl a vrecúšok pre deti a najnovšia forma ProVioticu Helicobacter obsahuje 7,5 miliardy živých baktérií Lactobacillus Bulgaricus GLB44 v jednej tablete.