Vedci z Harvardu a laureát Nobelovej ceny za medicínu bojujú proti vredom bulharským probiotikom.

Vedci z Harvardu a vedci zo Sofijskej univerzity spolu s bulharskou spoločnosťou ProViotic uskutočnili prvé testy na zničenie baktérie spôsobujúcej vredy – Helicobacter pylori. Testy sa vykonávajú s bulharskou baktériou L. bulgaricus GLB44, ktorá je jedinečná iba pre bulharské probiotikum ProViotic, ktoré sa rýchlo dostáva na americký a európsky trh.

V dvoch z testov na Harvarde sa bulharskej baktérii podarilo zničiť 100% patogénnych baktérií. Dr. Vladimirov z ISUL uskutočnil prvé klinické skúšky s pacientmi tejto bulharskej baktérie začiatkom tohto roka a predstavil výsledky jednej z najprestížnejších gastroenterologických konferencií v Nemecku. Tieto výsledky naznačujú vyliečenie Helicobacter pylori u viac ako 90% pacientov.

Nové výsledky na Harvarde spolu s klinickými skúškami Dr. Vladimirova vyvolali záujem austrálskeho profesora Berryho Marshalla, nositeľa Nobelovej ceny, objaviteľa baktérie spôsobujúcej vredy. Po ďalšom úspešnom teste sa profesor Berry Marshall pripojil k pracovnej skupine z Harvardu a Sofie. Laureát Nobelovej ceny uviedol, že ak sa tieto výsledky potvrdia u väčšieho počtu pacientov, ProViotic bude prvou úspešnou liečbou Helicobacter pylori bez antibiotík.

Veľkou výhodou ProVioticu je, že nemá žiadne vedľajšie účinky. Je to organický produkt bez alergénov. Táto správa je obzvlášť dôležitá pre Bulharsko, pretože takmer 80% populácie je infikovaných Helicobacter pylori bez toho, aby o tom vedeli. Zvyčajnými znakmi tejto infekcie sú bolesti brucha, ktoré si pacienti často vysvetľujú jedlom, ktoré konzumovali, avšak v skutočnosti sú tieto bolesti spôsobené bakteriálnou infekciou. Ak sa infekcia zhorší, môže spôsobiť vredy alebo dokonca rakovinu. Helicobacter pylori sa prenáša pomerne ľahko a stačí na to aj jeden bozk.

Vedecký objav liečby tejto patogénnej baktérie liekom ProViotic môže tiež umožniť prevenciu, čo súčasná liečba na báze antibiotík neumožňuje.